Występujące na terenie kraju (ale nie tylko) niektóre bardzo często zapomniane rośliny w dawnych czasach uznawane były nie tylko za rośliny lecznicze, ale również takie posiadające magiczną moc. Świetnym tego przykładem jest np. ostrożeń warzywny, zwany również czarcim żebrem. Co oznacza nazwa tej rośliny i dlaczego była ona łączona niegdyś z czarami oraz magią?

Interpretacja nazwy rośliny

Jak zostało wspomniane na samym wstępie, ostrożeń warzywny zwany jest również czarcim zielem lub żebrem, co jest dosyć interesujące. Warzywny, ponieważ w dawnych czasach był bardzo chętnie zjadany, natomiast czarci, ponieważ łączony był niegdyś z magią oraz czarami. Liście rośliny swoim wyglądem przypominają żebro, stąd też w nazwie pojawiło się to słowo. Bardzo często można było spotkać się z czarcim żebrem we wróżbiarstwie.

Dlaczego ostrożeń był dawniej uznawany za magiczną roślinę?

W zasadzie każdej roślinie leczniczej można przypisać takie właściwości. O co w tym tak naprawdę chodzi? Warto posłużyć się pewnym przykładem, aby to wyjaśnić. Gdy dana osoba kąpie się w wywarze z ostrożenia to oczywiście służy to zdrowiu, jednak może być to interpretowane zarówno jako zwalczanie chorobotwórczych mikroorganizmów, jak i odczynianie złego uroku, dlatego też ostrożeń uznawany był niegdyś za magiczną roślinę.